Patrocínium: Presvätá Bohorodička Ochrankyňa (1760; 2001)

Farnosť je súčasťou Košickej eparchie a patrí do Michalovského protopresbyterátu.

História farnosti:

Prvá správa o Rakovci je v listine z roku 1252. Pôvodné názvy obce boli Rakolch, Rakowcz alebo RakoczSlovenský názov korení v slove "rak" a je odvodený od potoka, v ktorom je množstvo rakov.

Správy o murovanom chráme v obci sú z roku 1760 zasvätenom Pokrovu presvätej Bohorodičky, postavenom v barokovo-klasistickom štýle. Je to jednoloďová stavba s polkruhovým uzáverom a s predstavanou vežou na západe, v interieri klenutá pruskými klenbami. Obnovený bol v roku 1928 a neskôr v roku 1983.

V tejto obci sa v roku 1857 narodil Štefan Miklóssy, prvý biskup Hajdúdorožskej eparchie (dnešné Maďarsko).

V roku 1948 patrili do farnosti fililálne obce Moravany a Suché. V Suchom stojí Gréckokatolícky chrám sv. najvyšších apoštolov Petra a Pavla.

Od 17. apríla 1939 bola farnosť sídlom protosynkela (generálneho vikára) Mukačevskej eparchie (Západná Ukrajina) Antona Tinka, ktorý spravoval časť Mukačevskej eparchie, ktorá pripadla bývalej Československej republike.

Na výstavbe nového chrámu začali veriaci pracovať v roku 1998. Nový chrám s rovnakým patrocíniom - ako starý - bol posvätený vladykom Milanom Chauturom, biskupom Košickej eparchie 5. augusta 2001.

Od roku 2018 prebieha výstavba novej farskej budovy.

Mgr. Michal Baran